Dlaczego warto zamawiać wizualizację 3D i wirtualny spacer po projektowanych wnętrzach u architekta wnętrz?

Wizualizacja 3D to najłatwiejszy sposób na zobrazowanie klientowi pomysłów, które ma w zanadrzu każdy architekt. Najbardziej jednak przemawia do wyobraźni wirtualny spacer. Tego typu plany są nie tylko niezwykle precyzyjne, ale też pozwalają jeszcze lepiej dopasować wystrój wnętrza do oczekiwań jego właściciela.  Jakie korzyści wynikają ze stosowania wizualizacji i gdzie szukać architekta, który będzie umiał je przygotować?

Zalety wizualizacji 3D i wirtualnego spaceru

Wizualizacja wnętrza i wirtualny spacer to idealny model danego pomieszczenia, pomaga on zaaranżować wnętrza w odpowiadający potrzebom sposób. Dzięki temu klient może na własne oczy zobaczyć, jak będzie wyglądał jego dom, lub mieszkanie po realizacji projektu.  Największą zaletą wizualizacji 3D jest oszczędność czasu i pieniędzy, poprzez eliminowanie ewentualnych poprawek podczas realizacji. Przy pomocy wizualizacji, a tym bardziej dzięki wirtualnemu spacerowi można przedstawić klientowi nawet najbardziej skomplikowany projekt. Będzie on obejmował wszystkie szczegóły, które trudno wyobrazić sobie na podstawie projektów w klasycznej formie. Popularność wizualizacji 3D stale rośnie, nadal jednak nie wszyscy architekci wnętrz z niej korzystają. Wynika to zwykle z przyzwyczajenia do tradycyjnych metod. Żeby stworzyć wizualizację, trzeba znać się na obsłudze specjalistycznego oprogramowania i zaawansowanej grafice komputerowej.  Studiem korzystającym z programów do wizualizacji fotorealistycznej jest między innymi architekt wnętrz Katarzyna Pilarska-Brodowicz, której Studio Jasne! znajduje się w Lusowie koło Poznania.

Kluczowe etapy projektowania wnętrz 

Zaprojektowanie wnętrz to proces niezwykle złożony. Nie jest to wyłącznie powierzchowna aranżacja, a składa się z takich elementów jak:

  1. Inwentaryzacja –  dokładne pomiary pomieszczeń.
  2. Projekt funkcjonalny – aranżacje z propozycją rozwiązań funkcjonalnych dla wygody i dostosowania do wymagań przyszłych użytkowników, rozmieszczenie ścian działowych, mebli i urządzeń sanitarnych.
  3. Wizualizacja – może być przedstawiona w formie prostej grafiki lub 3D. Najbardziej cenione są wizualizacje fotorealistyczne, odzwierciedlające rzeczywisty wygląd wnętrz po realizacji projektu.
  4. Wirtualny spacer, pozwala projekt wnętrz przybliżyć odczucia po realizacji wnętrz
  5. Rysunki techniczne wykonawcze – podstawą do porównań kosztorysów wykonawców są rysunki techniczne projektowanych wnętrz, będące nie tylko sposobem na wybranie korzystnej ceny  na realizację, ale także załącznikiem do umowy o prace wykończeniowe czy remontowe z wykonawcą.  Wtedy Jasne ! jest na co się umawiamy z płytkarzem czy elektrykiem.
  6. Kontrola kosztów – klient musi być świadomy, ile zapłaci za kompleksowe wykończenie i aranżację. Ważne jest dokładne porównanie ofert wykonawców – czasami kosztorysy zawierają braki i błędy.
  7. Złożenie zamówienia – Dokumentacja obejmuje wszystkie potrzebne rysunki techniczne, które są załącznikami do umowy z wybranym wykonawcą i dają jasność przy odbiorze wykonanego zlecenia.

Zakres usług architekta wnętrz jest dość indywidualny, gdyż może zawierać również dodatkowe oferty, w postaci kompleksowej dekoracji lub tzw. wykończenia pod klucz. Studio Jasne oferuje wykończenie kompleksowe – całościowe wykończenie projektowanych wnętrz, gdzie klienta nie musi wieszać lamp ani karniszy. Wszystko zależy też od oczekiwań klienta, niektórzy decydują się dać „wolną rękę”, kontrolując tylko pośrednie etapy, innym zależy na przystosowaniu nawet najmniejszego szczegółu pod swoje osobiste wymagania.